О нама
ИНФОРМАЦИЈЕ О ПРОЈЕКТУ
Наслов пројекта: Унапређење одрживих решења развојем протеина на бази инсеката као нових опција за исхрану животиња
Акроним: PRO-SUSTAIN
Подпрограм: Биотехничке науке
Научне и истраживачке организације које учествују у реализацији пројекта:
Универзитет у Новом Саду, Пољопривредни факултет
Руководилац пројекта: др Игор Јајић, редовни професор
Укратко о пројекту (резиме)
PRO-SUSTAIN као свеобухватни иновациони пројекат који се бави употребом јестивих инсеката као хране за животиње у Србији, има визију стварања одрживе и ресурсно ефикасне индустрије за производњу анималних протеина од ларви јестивих инсеката у земљама Западног Балкана. Главни циљ пројекта PRO-SUSTAIN је олакшавање индустријске производње инсеката у Србији и на Западном Балкану у наредним годинама и омогућавање нових тржишних могућности за инсекте као храну за животиње. Циљ је осигурати да се протеинска храна на бази инсеката високе биолошке вредности производи кроз концепт циркуларне економије, користећи нуспроизводе индустрије као нутритивни супстрат, под оптималним условима узгоја. У том смислу, PRO-SUSTAIN ће истражити и оптимизовати услове за масовно узгајање инсеката, њихову обраду у храну за животиње, као и њихов утицај на параметре сварљивости и производне резултате. Поред тога, еколошки отисак узгоја инсеката биће процењен мерењем емисија гасова стаклене баште. Очекује се потпуна оптимизација масовног узгоја инсеката, њихова биотехнолошка обрада у брашно од ларви инсеката и даље у храну за животиње. Такође, пројекат ће пружити резултате о порасту и сварљивости код живине храњене храном на бази инсеката.
Очекује се значајан друштвени утицај, с обзиром на то да је популација у Европи, посебно на овом подручју, место где људи нису навикли да користе инсекте као храну. Главни корисници овог пројекта били би произвођачи хране за животиње, који ће добити пренос технологије потребан за увођење протеинске хране на бази инсеката у храну за животиње, укључујући оптимизовано узгајање инсеката. Пољопривредници би добили увид у практичну примену формулације хране на бази инсеката и њене предности. Додатни корисници који ће имати приступ и користити резултате заједничких научних активности путем дисеминације и преноса технологије припадају невладином, владином и приватном сектору.
Пројектни тим
Igor Jajić
Aleksandra Popović
Dejan Beuković
Miroslava Polovinski-Horvatović
Saša Krstović
Miloš Petrović
Marko Vukadinović
Nikola Laćarac
About Project Team
Др Игор Јајић, редовни професор
Игор Јајић ће, као руководилац пројекта, организовати, надгледати и пратити реализацију свих пројектних активности, укључујући остваривање циљева, набавке, људске ресурсе и финансијске аспекте пројекта. Такође, биће одговоран за сва испитивања која ће се спроводити у аналитичкој лабораторији на Департману за сточарство, укључујући управљање узорцима (припрема, чување), извођење аналитичких метода и контролу квалитета, као и статистичку евалуацију лабораторијских резултата. Лабораторија је опремљена најсавременијим лабораторијским инструментима, GC/MS, HPLC, AAS, ET-AAS, спектрометрима, лабораторијским млиновима и другом лабораторијском опремом специфичном за анализу хране за животиње и производа животињског порекла. Надгледаће припрему и реализацију експеримената масовног узгоја инсеката. Координисаће између тима за узгој инсеката и тима за сушење и биотехнолошку обраду инсеката. Поред тога, биће одговоран и за реализацију процене еколошког отиска узгоја инсеката.
Др Александра Поповић, ванредни професор
Александра Поповић ће координисати све експерименте који су у вези са узгојем инсеката. Она ће бити одговорна за активности узгоја инсеката. На основу свог знања, имаће главну улогу у постављању експеримената масовног узгоја инсеката, што укључује две врсте инсеката гајене на неколико различитих нутритивних супстрата (житарице, уљарице и њихови индустријски нуспроизводи) у лабораторијским условима, како би се изабрали они који су прикладни за фазу масовног узгоја. Лабораторија за ентомологију на Департмана за фитомедицину и заштиту животне средине у којој ће се одржавати експерименти, опремљена је модерним климатским коморама (Witeg WIR 420 Smart Lab и Binder BD 260) са контролисаним микроклиматским условима (температура и релативна влажност). Имајући у виду брзину развоја две поменуте врсте инсеката гајене на различитим супстратима и њихову нутритивну композицију, доносиће се одлука која врста инсеката је погоднија за масовни узгој и како ће се извести експеримент масовног узгоја. Надаље, координираће активности на сумирању података и писању публикација.
Др Дејан Беуковић, доцент
Дејан Беуковић ће бити организатор и координатор свих активности унутар радног пакета Технолошка припрема и производња хране за животиње на бази инсеката. Уз остале учеснике у овом пакету, обезбедиће набавку и пуштање у рад потребне опреме. Активно ће учествовати у одабиру одговарајуће формулације оброка на бази инсеката, као и хране за контролну групу животиња. Осим тога, допринеће оптимизацији различитих процеса сушења и технолошке обраде хранива на бази инсеката, на основу којих ће бити одређена комплетна смеша за храњење са различитим садржајем хранива од инсеката.
Др Милош Петровић, доцент
Др Мирослава Половински Хорватовић, виши научни сарадник
Мирослава Половински Хораватовић ће управљати дизајном и координацијом свих активности у огледима на живим животињама (бројлерски пилићи). Организоваће одабир и набавку животиња, набавку потребних хранива, као и оптимизацију услова смештаја животиња. Она ће координирати испитивање исхране ради одређивања производних перформанси код бројлерских пилића храњених оброцима на бази инсеката. Током испитивања, учествоваће у редовном, неинвазивном мерењу производних параметара животиња, посебно у праћењу њиховог здравственог стања. На крају испитивања, координираће активности у сумирању података и писању научних радова.
Др Саша Крстовић, доцент
Саша Крстовић ће координисати активности комуникације и дисеминације пројектних резултата. У сарадњи са осталим члановима тима, биће одговоран за развој и спровођење плана комуникације и дисеминације. Поред тога, координисаће развој алата за дисеминацију пројекта (веб сајт пројекта и друштвене мреже), имплементацију стратегије публикација, реализацију радионица, као и активности умрежавања. Такође ће бити одговоран за одржавање мејлинг листе, припрему билтена, дизајн и дистрибуцију летака и постера. Координисаће и развој стратегије за управљање интелектуалном својином.
Мсц Никола Лаћарац, докторанд
Nikola Laćarac will deal with tests of Tenebrio molitor on feed contaminated with mycotoxins, primarily aflatoskin. For the task that should answer whether and how much toxins remain in the worms after they digest the contaminated food.
Мсц Марко Вукадиновић, докторанд
Марко Вукадиновић ће спроводити активности везане за технолошку прераду ларви, односно добијање инсекатског брашна и његово укључивање у смеше за исхрану товних пилића. Фазе у којама ће имати активности су везане за сушење ларви инсеката, обесмашћивање и млевење. Потом жу наредним фазама олперативно ће радити на формулацији и оптимизацији комплетних смеша, као и производње смеша које ће се користити метаболичким и производним огледима на пилићима.